اعتماد به نفس

اعتماد به نفس

چکیده :

افرادی که دارای اعتماد به نفس هستند نسبت به توانایی های خود اطمینان دارند. بر امور زندگی خود تسلط داشته و معتقدند که می توانند در زمینه نیازها و آرزوهای خود برنامه‌ریزی کرده و آنها را محقق نمایند. داشتن اعتماد به نفس به این معنا نیست که افراد قادر به انجام هرکاری باشند افراد برخوردار از اعتماد به نفس دارای انتظارات واقعی هستند.

به اشتراک بگذارید

print
چاپ صفحه
send-to-friend
ارسال به دوست
wish
افزودن به لیست علاقه مندی

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 1

اعتمادبه‌نفس:

 

اعتمادبه‌نفس رویکرد یا نگرشی است که به افراد اجازه می دهد تا برداشت های واقعی و در عین حال مثبتی از خود و موقعیت هایشان داشته باشند. افرادی که دارای اعتماد به نفس هستند نسبت به توانایی های خود اطمینان دارند، بر امور زندگی خود تسلط داشته و معتقدند که می توانند در زمینه نیازها و آرزوهای خود برنامه‌ریزی کرده و آنها را محقق نمایند.

نکته ظریف و بسیار مهمی که در اینجا وجود دارد این است که داشتن اعتماد به نفس به این معنا نیست که افراد،  قادر به انجام هرکاری باشند، بلکه افراد برخوردار از اعتماد به نفس دارای انتظاراتی واقعی از جریان زندگی و تمامی مسائل و جامعه پیرامون خود هستند. حتی وقتی بعضی از انتظارات آنها برآورده نشود، برداشت مثبت از خود را ادامه داده و خودشان را قبول دارند.

افرادی که اعتماد به نفس ندارند برای اینکه احساس خوبی درباره خودشان داشته باشند در حد افراط به تایید دیگران وابسته می شوند، آن‌ها از ریسک کردن اجتناب می ورزند زیرا از شکست می‌ترسند. معمولاً از خود انتظار موفقیت ندارند و اغلب خودشان را دست پایین می‌گیرند، تمایل دارند تعریف هایی را که از آنها می شود دست کم یا نادیده بگیرند. برعکس افراد برخوردار از اعتماد‌ به‌نفس مایل به ریسک کردن هستند. عموماً به توانایی خود اطمینان داشته و خودشان را قبول دارند. همچنین برای مورد قبول واقع شدن نیازی به همرنگ شدن با جماعت و ندارند.

 

اعتماد به نفس چگونه ایجاد می شود؟

عوامل زیادی در ایجاد اعتماد به نفس موثر هستند. نگرش والدین نقش تعیین‌کننده‌ای در احساسات کودکان نسبت به خودشان به ویژه در سالهای اولیه کودکی دارد. هنگامی که والدین زمینه پذیرش کودکان خود را فراهم می آورند بنیان محکمی برای داشتن احساسات خوب در آنها پایه‌ریزی می‌کنند. اگر یکی از والدین یا هر دوی آنها زیاد از کودکان خود انتقاد کنند یا اینکه بیش از حد فرزندان خود را تحت حمایت قرار دهند و آنها را از دستیابی به استقلال، دلسرد سازند احساس بی‌کفایتی، حقارت و ناتوانی در آنها به وجود می‌آید و خود به خود ریشه های اعتماد به نفس در آنان خشکیده خواهد شد.

اما اگر والدین کودکان شان را تشویق به داشتن اعتماد به نفس کنند حتی وقتی که آنها مرتکب اشتباهی نیز می شوند آنها را بپذیرند و دوست داشته باشند و به آنها در جبران اشتباهات کمک نمایند، این کودکان یاد خواهند گرفت خودشان را قبول داشته باشند و برای حل مشکلات شان به خود اعتماد کنند.

نداشتن اعتمادبه‌نفس لزوماً به دلیل ناتوانی نیست بلکه می‌تواند نتیجه انتظارات افراطی و غیر واقعی والدین و جامعه باشد. در شکل‌گیری احساسات کودکان و نوجوانان نسبت به خود، نقش دوستان می‌تواند بیشتر و قویتر از والدین و حتی جامعه باشد. دانش‌آموزان در طول تحصیل معمولاً به ارزیابی ارزش‌های خود پرداخته، باعث شکل گیری و رشد هویت در خود می شوند و در نتیجه نسبت به تأثیر نفوذ دوستان خود آسیب پذیرند.

 

از جمله فرضها و تفکرات غیرمنطقی که به اعتماد‌ به‌نفس صدمه می‌زنند عبارتند از:

  • تفکر همه یا هیچ: وقتی نتوانم کاری را به طور کامل انجام دهم فردی کاملا شکست خورده هستم.

  • فقط جنبه های منفی را دیدن: در این گونه تفکر هر گوشه ای از زندگی فرد پر از برداشت‌های منفی است و حتی یک انتقاد کوچک یا اظهارنظر می‌تواند زندگی فرد را تیره کند. مثلاً به خاطر اینکه یک نمره ضعیف گرفتم پس هیچ گاه توانایی ورود به دانشکده پزشکی را نخواهم داشت.
  • بزرگ جلوه دادن جنبه‌های منفی و کم اهمیت جلوه دادن جنبه های مثبت:  فرد به همان اندازه که جنبه های بد زندگی را مورد توجه قرار می دهد چیزهای خوب را به حساب نمی آورد. مثلاً با وجود پنج بار برنده شدن در بازی شطرنج، باختن در بازی فکری باعث شده که من احساس بدی نسبت به خود داشته باشم.
  • احساسات خود را واقعی تلقی کردن و بدون انتقال پذیرفتن: مثلاً احساس می کنم فردی پست هستم از این رو باید این حقیقت داشته باشد.
  • تاکید بیش از حد بر "باید"ها و اظهاراتی که "باید" در آنها وجود دارد: این گونه اظهارات کمال گرایانه بوده و منعکس کننده انتظارات و توقعات دیگران است تا خواسته ها و تمایلات خودتان.  مثلا هر کسی در زمان ورود به دانشگاه باید برای زندگی خود برنامه ریزی داشته باشد، چون من برنامه ای ندارم حتماً من عیبی دارم.

  • برچسب زدن: برچسب زدن غالباً جریانی ساده است که دربرگیرنده سرزنش نیز هست. مثلاً فرد شکست خورده ای هستم و همه اش تقصیر خودم است.
  • تعریف و تمجید را به سختی پذیرفتن: مثلا شما چطور این لباس را دوست دارید؟ فکر می‌کنم می خواهید مرا دل‌خوش کنید.

 

روشهای رشد و تقویت اعتماد به نفس:

  • بر توانایی های خود تکیه کنید: برای هر کاری که انجام می دهید ارزش قائل شوید و تمرکز و توجه خود را معطوف به کارهایی کنید که می‌توانید به خوبی انجام دهید. به خاطر تلاش هایی که دارید خودتان را تشویق کنید. بیشتر از فکر کردن راجع به نتیجه کارهایتان روی توانایی های خود تمرکز کنید چرا که این امر به شما کمک می کند تا بتوانید با محدودیت‌های اجتناب‌ ناپذیر زندگی خود کنار بیایید.
  • با خودتان صحبت کنید: صحبت کردن با خود بیشتر در زمینه مقابله با فرضیات مضر مطرح می شود. می توانید خودتان اینگونه فرض ها را تشخیص دهید. آنگاه به خودتان بگویید:" این افراد را رها کن و فرضیه های منطقی تری را جایگزین آن کن" برای مثال وقتی از خود توقع کمال طلبی دارید به خودت یادآوری کنید که نمی توانید هر کاری را به طور کامل انجام دهید. فقط باید با تمام توان تلاش کنید که آن را خوب انجام دهید. این افکار به شما اجازه می دهد که خودتان را قبول داشته باشید و برای پیشرفت تان تلاش کنید.
  • خودتان را ارزیابی کنید: یاد بگیرید که این ارزیابی را مستقلاً انجام دهید. برای جلوگیری از احساس ناراحتی در خود روی نظرات مغرضانه دیگران تاکید نکنید. تمرکز اصلی شما باید روی احساسات خودتان باشد. (در مورد رفتار کار و سایر جنبه‌های زندگی‌)

این کارها باعث قوی تر شدن احساس مثبت در مورد خودتان شده و از اینکه اختیارتان را به دست دیگران بدهید جلوگیری به عمل می‌آورد.

امیدوارم این مقاله کوتاه بتواند بصورت کاربردی به شما عزیزان در راستای تقویت اعتماد به نفس در خود و فرزندانتان کمک کند. طبیعتا این موضوع جای بحث و ارائه راهکارهای فراوان دارد، اما بدلیل اینکه مطالبی بصورت موجز و کاربردی در اختیار شما عزیزان قرار گیرد، خلاصه ای از تعاریف و نکات کلیدی در این جستار تقدیم گردیده.

 

موفقیت فرزندان ایران زمین آرزوی  همیشگی تیم هوش سپید دات کام

              دوست دار شما- زهرا مرادپور- روانشناس بالینی  

نظرات كاربران

نظرات خود را با ما در میان بگذارید

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

عضویت در خبرنامه سایت

yesاگر میخواهید آخرین پیشنهادات، فایلهای هدیه رایگان و طرحهای تخفیف محصولات را در ایمیل خود دریافت کنید در خبرنامه ما عضو شوید.yes

           ایمیل شما نزد ما محفوظ است

logo-samandehi