45 نکته مهم و ضروری برای والدین کلاس اولی ها

45 نکته مهم و ضروری برای والدین کلاس اولی ها

چکیده :

نخستین روز سال تحصیلی، یکی از خاطره انگیزترین روزهاست. کلاس اولی ها این روز را هرگز فراموش نمی کنند و والدین با آگاه سازی و زمینه سازی مناسب نقش مهمی در شیرین ساختن این خاطره دارند. همزمان با نزدیک شدن ماه مهر ، دغدغه عمده ی خانواده ها آینده و سرنوشت فرزندان آن ها می شود. این مساله در مورد والدینی که دانش آموز کلاس اولی دارند بیشتر صدق می کند.این جستار نکاتی بسیار مهم را به والدین عزیز کلاس اولی ها متذکر می گردد که قطعا خواندن و بکارگیری آنها بسیار ضروری می نماید.

به اشتراک بگذارید

print
چاپ صفحه
send-to-friend
ارسال به دوست
wish
افزودن به لیست علاقه مندی

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 4

45 نکته مهم و ضروری برای والدین کلاس اولی ها

 

نخستین روز سال تحصیلی، یکی از خاطره انگیزترین روزهاست. کلاس اولی ها این روز را هرگز فراموش نمی کنند و والدین با آگاه سازی و زمینه سازی مناسب نقش مهمی در شیرین ساختن این خاطره دارند. همزمان با نزدیک شدن ماه مهر ، دغدغه عمده ی خانواده ها آینده و سرنوشت فرزندان آن ها می شود. این مساله در مورد والدینی که دانش آموز کلاس اولی دارند بیشتر صدق می کند. از طرفی کم شدن تعداد فرزندان در خانواده ها حساسیت اولیا را در مورد آموزش و پرورش فرزندانشان دو چندان نموده است.گرچه اولیای محترم از اهمیت سال اول تحصیل دانش آموزانشان آ گاهند ولی توجه به نظر آموزگار بسیار مهم است. بنابراین پایه اول به عنوان آغاز علم و ادب آموزی تلاش مضاعف معلم و  والدین را می طلبد. امید است پیشنهادات زیر شما را در ماندگار کردن خاطره ی اولین سال تحصیل فرزندتان یاری نماید.

 

دانش آموزان پایه ی اول از دیدگاه روانشناسان تربیتی :

برای اکثر کودکان با ورود به مدرسه و اولین کلاس، دوره جدیدی در زندگی آغاز می شود. ورود به مدرسه نیازها و انتظارات تازه ای را برای کودک بوجود می آورد و این آمادگی را فراهم می سازد تا او به سرعت در نگرش ها، ارزش ها و رفتارخود تغییرات زیادی را بوجود آورد.آموزش مقدماتی و یادگیری اصول ومبادی علم ودانش در این مرحله انجام می پذیرد وعادت به کم کاری یا پرکاری در کودک در این دوره شکل می گیرد. در پایه اول برای رشد وتربیت کودک، مانند دوره قبل از دبستان تنها والدین و خانواده عهده دار مسئولیت نیستند بلکه علاوه بر والدین، معلمان وتا حدودی همسالان نقش مهمی در این رابطه بر عهده دارند. به عنوان مثال رشد مهارت های اصلی نظیر خواندن، نوشتن و حساب کردن. در این دوره ی سنی کودک به لحاظ رشد جسمانی یک دوره نسبتاً آرام را طی می کند. فعالیت هایی چون لباس پوشیدن، مواظبت از خود و غذا خوردن که مهارت های فردی اطلاق می شوند باید در کلاس اول در کودک 7 ساله تقویت شوند و نباید مانند دوره ی قبل از دبستان به توجه وکمک بزرگسالان نیاز باشد. مهارت های فردی، اجتماعی، تحصیلی و بازی بسیار مهم است.کودک 7 ساله در کلاس اول به زودی در می یابد که اشکال ساده ارتباط ، نظیر گریه کردن و یا استفاده از اشارات وحرکات به لحاظ اجتماعی قابل قبول نیستند پس تلاش می کند که تکلم خود را پیشرفت دهد. اشتباهات تلفظی نسبت به دوره قبل از دبستان کمتر شایع است  و کودک به محض شنیدن کلمه آن را به خوبی تلفظ می کند. در این پایه، تکلم (خود مرکزی)که ویژگی دوره قبل از دبستان است جای خود را به تکلم اجتماعی می دهد و کودک به ظرفیت جدیدی یعنی«تثبیت ونگهداری ذهنی» دست می یابد.

 

مشکلات رایج سلامت در کودکان7 ساله:

 

بینایی:

توصیه های روزانه وتوجه والدین جهت ایجاد نور کافی ، تعیین فاصله مناسب بین تلویزیون تا محل استقرار کودکان،آموزش طریقه ی صحیح نشستن هنگام مطالعه و بهبود وضع تغذیه و مهم تر از همه مراجعه به چشم پزشک در فواصل زمانی معین و استفاده از عینکها هنگام بروز مشکل چشمی به بهبود این بیماری کمک بسزایی می کند.

 

شنوایی :

در این دوره از کودکی(مجرایی که از گوش داخلی تا گلو امتداد دارد) طولانی تر و باریکتر می شود و انحنای بیشتری پیدا می کند در نتیجه عفونتهای گوش نسبت به قبل کمتر می شود. اما چون درست شنیدن مطالب درسی اهمیت زیادی در یادگیری دارد بروز حتی کمترین مشکل وعفونت در گوش نیاز به پیگیری دارد.

 

سوء تغذیه:

کودکان دبستانی برای تأمین انرژی جهت یادگیری ثمربخش در مدرسه به غذای کافی و متعادل نیاز دارند البته کمیت غذا چندان اهمیت ندارد بلکه کیفیت خوراکی کودک را از سوء تغذیه نجات می دهد.آثار سوء تغذیه در این سن به صورت رشد بدنی کند، هوشیاری کم در امتحانات، هماهنگی حرکتی ضعیف، بی توجهی وحواس پرتی آشکار می شوند.

 

بیماریهای ویروسی:

کودکان در این سال بیشتر از سال های بعدی بیمار می شوند که علت آن مواجه شدن با کودکان بیمار ،کامل نبودن دستگاه ایمنی و فعالیت بدنی بیشتر است. حساسیت ها، سرماخوردگی ها ،آنفولانزا، سرخک، خس خس ومشکلات تنفسی و به ندرت مسمومیت غذایی از علتهای رایج برای غیبت کلاس اولیها هستند. در فصل بهار، بیماریهایی نظیر آبله مرغان، اوریون و...وضع کلاس را نا بسامان می کند. اگر اولیاء با علائم هر یک از بیماری های فوق برخورد کردند باید از شرکت فرزند در کلاس جلوگیری نموده و به پزشک مراجعه کنند.

 

آسیب های غیر عمدی :

تصادفات با وسائط نقلیه به ویژه پسران بر اثر دویدن به سمت خیابان و تصادفات با دوچرخه وموتور سیکلت به علت عدم رعایت مقررات در این سن زیاد به چشم می خورد. والدین بهتر است طول مسیر مدرسه همراه فرزندان شان باشند و یا اینکه مقررات لازم را به فرزندان خود آموزش دهند و معلمان نیز می توانند این آموزش را تکمیل نمایند.

 

کودکان 7 ساله و خصوصیات جسمی :

  • روانشناسان ومتخصصان دوره های سنی خاصی را در طول زندگی آدمی در نظر می گیرند. دریکی از این تقسیم بندی ها دوره سنی 6 تا11سالگی را دوره ی «واسط کودکی» نامیده اند.
  • برای تقویت گوش دادن پایه ی اول هیچ یادداشتی در دفتر برای آنها انجام داده نمی شود.
  • دردهای شب هنگام،گرفتگی عضلات و درد پاها هنگامی که عضلات با بزرگ شدن استخوان بندی سازگار می شوند نزد کودکان شایع است.
  • بعضی از دندان های شیری در بچه های کلا س اولی می ریزدکه به خیلی از کودکان حالت لبخند «بی دندان»را می بخشد.
  • زمان یادگیری مفید برای یک دانش آموز ابتدایی بیش از 20دقیقه نیست. یادگیری را برای او با لذت و شادی و خنده لذت بخش نمائید.

 

نکات مهم برای والدین کلاس اولیها :

1- برای دانش آموزان پایه های اول؛ خودکار، ماژیک، مداد فشنگی، مداد فشاری و مداد شمعی به هیچ وجه کاربرد ندارد و فقط موجب بد خطی، تقویت نشدن عضلات دست، زود خسته شدن و از بین رفتن دفاتر و کتابها خواهد شد. کلاس اولیها  فقط از مدادهای معمولی و HB استفاده کنند حتی در برخی منابع آمده است که مدادهای چندضلعی بر مدادهای صاف ارجحیت دارند. زیرا مدادهای گرد و صاف باعث تعریق دست شده و زمینه ی اضطراب دانش آموز را فراهم می کنند.

2- نام و نام خانوادگی فرزندتان را با برچسب های کوچک بر روی کلیه وسایل او اعم از کتابها، دفترها، مدادها، مداد تراش، جامدادی و ... بچسبانید.

3- موقع خرید وسایل مدرسه و لوازم التحریر سعی کنید وسایل ساده را انتخاب کنید تا در کلاس برای فراگیران دل مشغولی ایجاد نشود.

4- فرزندتان را به قرض دادن وسایل خود به کنار دستی تشویق کرده ولی مسئولیت پس گرفتن با خود او باشد.

5- همه کتاب ها و دفاتر فرزندتان را جلد کرده و فرهنگ استفاده از آن ها را به او آموزش دهید.

6- اصول نگه داری از وسایل را به فرزندتان آموزش دهید. نگذارید عادت گم کردن و خراب کردن وسایل در سالهای بالاتر ادامه پیدا کند.

7- به فرزندتان آموزش دهید به تنهایی وسایل مدرسه‌اش را جمع کند و از شما انتظار انجام دادن آن را نداشته باشد. او را راهنمایی کنید تا برنامه هفتگی و روزانه کلاس را هر شب قبل از خواب جمع کند، تا دانش آموز فردی منضبط و منظم ، بار آید.

8- سعی کنید فرزندتان را عادت دهید  شب ها زودتر بخوابد(حد اکثر 9 شب ) و صبح ها زودتر از خواب بیدار شود.

9- تاکید می شود در قبال مطالبی که می آموزد برای او جایزه ی مادی تعیین نکنید . دانش آموز کلاس اول شما با اشتیاق حروف ،کلمات و ... را که بیاموزد به محض ورود به منزل برای شما بازگو خواهد نمود و با انگیزه ی درونی قوی به تلاش ادامه خواهد داد. این شما هستید که با  جایگزینی غلط جایزه به جای احساس رضایت و لذت درونی او را شرطی و کرده از لذت هایش می کاهید .

10- بهترین جایزه برای او تحسین کلامی  و خوش حالی شماست ( پدر و مادر ) پس این موارد را از او دریغ نکنید.

11- تمرکز دانش آموزان به یک فعالیت معمولی بیش از ده دقیقه نیست. اگر هنگام انجام دادن تکلیف به فعالیت های دیگر می پردازد تا حدی طبیعی است ولی باید مواظب باشید عادت نشود.

12- درست و زیبا نوشتن بهتر از زیاد نوشتن است. این امر با کنترل نامحسوس فعالیت نوشتن دانش آموز امکان پذیر است. در روز های اول مدرسه درخصوص نحوه ی نوشتن وی زیاد سخت گیری نکنید.

13- از تدریس کتاب های درسی در خانه، قبل از تدریس و بعد از تدریس معلم، خودداری شود تا دانش آموز دچار تعارض نشود.

14- در نوشتن تمرین ها و تکالیف، به منظور کمک به کودک خودداری نمائید و فقط نقش راهنما را ایفا کنید. اجازه بدهید فرزند دلبندتان فکر کند، بنویسد، پاک کند، اشتباهاتش را کشف و اصلاح کند تا سرانجام یاد بگیرد. از این طریق عضلات دست کودک تقویت شده، آمادگی کافی برای نوشتن در آینده را کسب می کند.

15- زمانی که فرزندتان از مشکلات خود صحبت می کند با منطقی ساده با او صحبت کنید و عجولانه قضاوت نکنید .چرا که ممکن است مشکل از سوی خود او باشد.

16- هر روز از او بخواهید که وقایع مدرسه و چیز هایی که یاد گرفته را برای شما باز گو کند. این باعث تقویت حافظه شنیداری، دقت ، افزایش خزانه ی واژگان و بالا رفتن مهارتهای کلامی و یادگیری دائمی مطالب درسی می شود.

17- به فرزندتان از همین کلاس اول مسئولیت بدهید. برای مثال کفش هایش را در جا کفشی قرار دهد و آنها را پاک کند، موهایش را شانه کند، لباسهایش را مرتب کند و ... تا بدین ترتیب احساس خود ارزشمندی کند.

18- فرزندتان را به خواندن کتابهای غیر درسی، در گروه سنی خودش، تشویق کنید.

19- در هنگام انجام دادن تکالیف حتما به طور نامحسوس نظارت داشته باشید و با مشاهده ی هرگونه ضعفی در او به معلم اطلاع دهید.

20- برای انجام دادن تکالیف و بازی و ... برنامه ریزی کرده و فرزندتان را ملزم نمائید که از این برنامه پیروی کند.

21- سعی کنید تجربه نافرمانی در کودکان آموخته نشود، تکرار نافرمانی یعنی تثبیت کارها.

22- به او ثابت کنید "خودش" را دوست دارید و عمل نادرستی که انجام داده را دوست ندارید.

 23- هدف کلی در هفته های اول مدرسه این است که دانش آموز نگرش خوبی نسبت به مدرسه پیدا کند. با مدرسه ، معلم و دانش آموزان ارتباط برقرار کند . بنابراین لزومی ندارد که مدام با او درسها را تمرین کنید.

24- نگران یادگیریهای او نباشید. قطعا دانش آموز شما خواندن و نوشتن را خواهد آموخت و مستقل خواهد شد. اگر در این مورد نگران باشید یا اضطراب داشته باشید  این اضطراب به فرزندتان هم منتقل خواهد شد.

25- اگر فرزندتان از معلم ترس دارد معلم او را ببینید و با او صحبت کنید و اجازه دهید فرزندتان با معلم آشنایی دوستانه ای داشته باشد سپس خواهید دید که نگرانی شما بی مورد بوده است .

26- هیچ گاه توانایی فرزندتان را با همسالان و هم کلاسی هایش مقایسه نکنید، زیرا تفاوت های فردی بین افراد وجود دارد.

27- از درگیری و نزاع حتی به صورت لفظی و در حضور فرزندتان پرهیز و از کم جلوه دادن اهمیت تحصیل و کسب دانش حتی در قالب طنز و شوخی جدا خودداری کنید، چرا که تکرار این رویه کم کم موجب دلسردی و عدم اطمینان دانش آموز به آینده تحصیلی اش خواهد شد.

28- معمولاً والدین در توصیف مدرسه، سعی می کنند فقط موارد و نکات مثبت موجود در فضای مدرسه را برای دانش آموز خود بیان کنند، ولی آن ها به این نکته توجه ندارند که اگر فقط از خوبی های مدرسه تعریف کنند موقعی که دانش آموز با واقعه ناخوشایندی مواجه شود، ناراحت می شود و ممکن است نتواند با سایر کودکان بازی کند و یا با معلم خود ارتباط برقرار کند.

29- پدر و مادر به چیزی که می گویند اعتقاد داشته باشند و خود به آن عمل کنند. 

30- اگر همراه کودک به مدرسه می آیید، بموقع حاضر شوید.

31-دقت کنید کودک غذایش را بموقع خورده و به اندازه کافی استراحت کرده باشد. اگر فرزندتان از هم اکنون که آغاز ورود به دبستان است با لزوم برنامه ریزی و رعایت نظم و انضباط آشنا شود، بدون شک در آینده از مشکلات ناشی از بی نظمی رنج نخواهد برد.

32-از دادن پول برای خوراکی و چیزهای دیگر به کودک کلاس اولی خودداری کنید. خوراکی مناسب و مورد نیاز او را قبلا تهیه کنید و در اختیارش قرار دهید.

33-مطمئن شوید کودک شما لیوان، دستمال و وسایل شخصی خود را به همراه دارد و یادآور شوید که وسایل فقط مخصوص استفاده خود اوست.

 34-در طول سال تحصیلی، ارتباط خود را با انجمن اولیاء و مربیان مدرسه و معلمان حفظ کنید و در ارائه پیشنهادها و همکاری با آنان دریغ نورزید.

35-به برنامه ملاقاتی که آموزگاران یا مدیریت مدرسه برای شما تهیه کرده اند، توجه نموده و از حضور بی موقع در مدرسه خودداری کنید.

36-میزان تماشای تلویزیون را از سوی کودک محدود نمایید.

37- مراقب استفاده ی کودک از تلفن همراه و تبلت و بازیهای رایانه ای باشید و با مدیریت صحیح، قانونی مشخص و قاطع را برای استفاده و بازی آنها اجرا نمائید.

38- به محض مشاهده ی هرگونه مشکل یادگیری در زمینه های خواندن، نوشتن ، ریاضی و حتی ورزش و هنر فورا فرزندتان را به مراکز مشکلات ویژه یادگیری ارجاع دهید.

39- هرگز به جای فرزندتان تکلیفی را انجام ندهید. گاهی دیده شده که چون خط کودک هنوز استحکام نیافته والدین برای اینکه وی در کلاس کم نیاورد به جایش تکلیف نوشتنی را می نویسند یا خطای نوشتاری را اصلاح می کنند.

40- به کودک اجازه ی اشتباه کردن بدهید و او را از خطاهای یادگیری نترسانید.

41- برای او در منزل نقش معلم را بازی نکنید.

42- برای او اول دوست باشید و بعد والدین مهربان و در عین حال قاطع.

43- با توجه به زمان محدود تمرکزش بر روی یک موضوع به او برنامه ریزی کردن برای انجام دادن تکلیف را بیاموزید برای این کار از ساعت دیواری منزل کمک بگیرید. درست است که او هنوز خواند ساعت را فرا نگرفته اما خیلی زود به جای عقربه ها و اعدادی که شما برای طول مدت انجام دادن تکلیف تعیین می کنید عادت می کند.

44- به محض مشاهده ی هرگونه مشکل رفتاری یا هیجانی فورا فرزندتان را به مراکز مشاوره و کارشناسان روانشناسی ارجاع دهید.

45- دوستان فرزندتان را بشناسید.

 

نتیجه گیری :

اگر به شناخت کاملی از کودکان رسیده و به علائق وتوانمندی ها و ابتکارات آنها از سنین آغاز تحصیلی اهمیت دهیم، اعتماد و عزت نفس، مناعت طبع و هدفمندی و.... که زمینه ساز رشد فکری وتعالی روحی بشر است را در وجودشان پرورش می دهیم  و آینده ای سرشار از امید و موفقیت برایشان خواهیم ساخت.

 

موفقیت فرزندان ایران زمین آرزوی  همیشگی تیم هوش سپید

      دوست دار شما- زهرا مرادپور- روانشناس بالینی   

 

نظرات كاربران

نظرات خود را با ما در میان بگذارید

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
پروین کرامتی در تاریخ ۱۳۹۶/۰۷/۱۳ گفته:
۰ ۰ | ۰

سلام
بسیار بسیار ممنون.خانم مرادپور استاد عزیزم واقعا مطالبتون بی نظیر هستند.خداوند شما را حفظ کند

مدیر سایت در تاریخ ۱۳۹۶/۰۷/۱۳ پاسخ داده:
۰ ۰ | ۰

درود بر خانم کرامتی

سپاس فراوان از شما و ممنون از حسن نظرتان.پاینده باشید

پاسخ

عضویت در خبرنامه سایت

yesاگر میخواهید آخرین پیشنهادات، فایلهای هدیه رایگان و طرحهای تخفیف محصولات را در ایمیل خود دریافت کنید در خبرنامه ما عضو شوید.yes

           ایمیل شما نزد ما محفوظ است

logo-samandehi