تاثیر خارق العاده داستانهای کوتاه( چند خطی) در افزایش قدرت یادگیری و هوش کودکان

تاثیر خارق العاده داستانهای کوتاه( چند خطی) در افزایش قدرت یادگیری و هوش کودکان

چکیده :

بدون شک بسیاری از والدین آنگونه که باید از اهمیت داستان گویی برای کودکان آگاه نیستند.بالاخص داستانهای کوتاه چند خطی که به طرز معجزه واری موجب رشد توانمندیهایی همچون تقویت مهارتهای کلامی کودکان، افزایش هوش کودکان، تقویت تمرکز کودکان و ... خواهد شد.با ما در مقاله زیر همراه باشید تا از اهمیت داستانهای کوتاه شگفت زده شوید

به اشتراک بگذارید

print
چاپ صفحه
send-to-friend
ارسال به دوست
wish
افزودن به لیست علاقه مندی

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 4

تاثیر خارق العاده داستانهای کوتاه( چند خطی) در افزایش قدرت یادگیری و هوش کودکان

"یکی بود یکی نبود" جمله معروفی است که جاذبه خاصی دارد. همین که کودکی این عبارت را بشنود خود را برای شنیدن قصه آماده می کند.

 روزی روزگاری پدربزرگها و مادربزرگها و والدین، نوه ها و فرزندان خود را جمع می کردند و برایشان قصه‌ها و افسانه‌های شیرین می گفتند. اما متاسفانە این روش نیکو رفتە رفتە رنگ باخت. از سوئی خوشبختانە امروزە تاکید روانشناسی مدرن بر داستان گویی، والدین را متوجە حساسیت این موضوع نمودە است.

با توجە بە اینکە هوش کلامی بخشی از هوش کلی انسان را نشان می دهد لذا ناگفتە پیداست کە باید به دنبال راهکارهایی برای افزایش قدرت آن باشیم. هوش کلامی خود مولفەهای گوناگونی دارد کە بخش اعظم آن بە واسطە داستان گویی تامین می شود.

از گذشەهای دور دست اندرکاران تعلیم و تربیت بر این حقیقت واقف بودند کە قصه گویی نقش عمده ای در رشد روحی و روانی کودکان دارد. کودکان از نظر عاطفی ارضا می‌شوند و اوقات فراغت آنان پربار می شود. و اینک در هزارەی سوم همچنان محققان اذعان می دارند کە داستان گویی نقش مٶثری در پرورش خلاقیت و توانشهای مغزی و زبانی کودکان دارد.

مزایای داستان گویی برای کودکان :

داستان گویی برای کودکان باعث تقویت دقت شنوایی، تقویت قدرت فهم، تقویت نیروی استدلال کودک ، تقویت مهارتهای کلامی، پی بردن به روابط منطقی بین پدیده ها ، مسائل و تقویت خزانه واژگان می شود.

ما با داستان گویی برای کودکان می توانیم آنها را در زمینه ی جمله سازی تقویت کنیم. زمینه سازی مناسب برای نوشتن انشاء نیز از دیگر مزایای داستان گویی است. داستان گویی برای کودکان قدرت تمرکز آنها را به صورت شگفت انگیزی افزایش خواهد داد.

گذشتە از این در بعد اخلاقی داستان گویی می تواند مهارتهای دوستی و همدلی را افزایش دهد. چون کودک از طریق همزاد پنداری با شخصیت های داستانی که می شنود می تواند مهارتهای دوستی و همدلی را در خود تقویت کرده و شخصیت خود را به قهرمان محبوب داستان نزدیک کند.

در حقیقت می توان گفت به واسطه داستانهایی پندآموز و شناساندن شخصیتهای متفاوت در درون آنها، با یک تم بسیار ساده  می توان الگویی را برای کودک خلق کرد تا ضمن بهره بردن از سایر مزایایی که به آنها اشاره شد او بتواند با به کار گیری قوه استدلال خود، تفاوت رفتارهای خوب و بد را به درستی درک کرده و  شخصیت خود را به شخصیتهای خوب و محبوب داستان نزدیک کند. نتیجه اینکه با یک داستان کوتاه و مناسب که بتواند باقی بماند و اثرگذار باشد می توان سیستم الگو دهی مناسبی برای وی ایجاد نمود.

سالهاست که تمامی متخصصان علوم روانشناسی و تربیتی کودک به اتفاق بر این باورند که آموزه های تربیتی را هیچگاه نباید مستقیما و با امر و نهی به کودک آموخت، بلکه باید آنها را به صورت غیر مستقیم و در فحوای موضوع و یا داستانی متفاوت به کودک آموخت. در حقیقت زمینه برداشتی که از مسائل برای کودکان ایجاد می کنیم باعث درک قوی ترآنها از موضوعات شده و موجب می گردد بدون اینکه ناخودآگاه تدافعی شوند نکته تربیتی مورد نظر را دریافت کنند.

برای مثال اگر توجه کرده باشید در برنامه های کودک (به شرط تهیه کنندگی و اجرای کارشناسی شده ی محتوی)، هیچگاه نکات و آموزه های تربیتی را به صورت مستقیم به کودکان گوشزد نکرده و مستقیما به آنها نمی گویند فلان کار بد و یا فلان کار خوب است، بلکه سعی بر آن می شود که موضوع ونکته مورد نظر از طریق یک داستان و یا نمایش به کودکان ارائه شود تا آنها با درکی که از موضوع حاصل می کنند به سمت رفتار صحیح سوق پیدا کرده و یا از رفتار غلط بپرهیزند.     

همانگونه که می دانید معمولاً کودکان پیش دبستانی بیش از 7 تا 10 دقیقه تحمل نشستن و گوش دادن به قصه را ندارند اما با تکرار و تمرین و تعریف کردن داستان های کوتاە و جذاب  می توان قدرت تحمل و تاب آوری آنها را برای تمرکز و گوش دادن افزایش داد.

تعداد زیادی از کودکانی که به مراکز مشکلات ویژه یادگیری و کلینیک‌های مشاورە مراجعه می‌کنند کسانی هستند که در خواندن و نوشتن دچار اشکال هستند در بررسی های بالینی مشخص شده است که میزان داستان گویی برای این کودکان بسیار کم بوده یا وجود نداشته است. بنابراین اگر به داستان گویی به عنوان یک ضرورت آموزشی و تربیتی نظر کنیم می‌توانیم شاهد تقویت قدرت و توانایی های گوناگون مغز و نیز خلاقیت کودکان باشیم.

دوست عزیز همانطور که اشاره شد بدلیل فراموشی داستان گویی برای کودکان متاسفانه فرزندان دلبندمان از این موهبت بی نصیب گشته اند. گرچه در این مبحث قصد علت یابی و پرداختن به چرایی و دلایل فراموشی این موضوع را نداریم اما مهم است بدانیم شتابزدگی وسرعت افسار گسیخته زندگی امروزی، سرعت ظهور و ورود تکنولوژی به لایه های زندگی ما قبل از پدید آمدن فرهنگ استفاده از آن و متعاقبا خستگی و کم حوصلگی والدین اصلی ترین دلایل برای این است که دیگر والدین نمی توانند زمان مناسب و انرژی بیشتری  را برای فرزندان خود صرف کنند. از سویی  قبلا پدر بزرگ و مادربزرگها که سرشار و لبریز از قصه های ناب و پر از نکته بودند اکنون در تنهایی خود فرو رفته و با نوه های خود زندگی نمی کنند و همه این موارد دست در دست هم داده که کودکان ما از این لطف بی بهره گردند.

متاسفانه ما توشه هایی پر از نکته و پند  تحت عنوان داستان را که سالیان سال از آنها بهره مند می شدیم به ناگاه از فرزندانمان دریغ کرده ایم.

قصه شنیدن حق کودکان ماست، این حق را از آنها دریغ نکنیم.

اما موضوعی که در اینجا می خواهم با شما مطرح کنم مقداری متفاوت است. بدین گونه که ما می خواهیم تمرکز خود را بنا بر دلایل علمی و اثبات شده بر روی داستانهای کوتاه بگذاریم.

 لازم به توضیح است داستانهایی که تحت عنوان داستان کوتاه عموما در دسترس قرار دارد کاملا جدای از منظور ما در مبحث پیش رو است. داستانهای کوتاهی که در دسترس هستند عموما شامل چند صفحه و یا یک صفحه هستند.

باید یادآور شویم که قصد ما بی هویت کردن و یا نفی قصه و داستانهایی از این دست نیست، چون همانطور که ملاحظه فرمودید ما ابتدا به مزایای کلی و ارزشمند داستان گویی پرداختیم. اما در اینجا قصد داریم گام را فراتر نهاده و شیوه داستان گویی بسیار موثر و جالبی را مورد بحث قرار دهیم.

منظور ما داستانهای واقعا کوتاه کوتاه است. یعنی داستانهای دو الی سه خطی!!!!

بله دوست عزیز درست متوجه شدی. البته بدون اغراق باید عرض کنم نه در دنیای مجازی و نه در کتابهای چاپی چنین داستانهایی در دسترس نیست و با وجود اثبات ارزشمند بودن آنها تا کنون به این گونه داستانها پرداخته نشده. از این رو ما می خواهیم برای اولین بار مستقیما شما را با این موضوع و اهمیت و مزایای بی شمار آن آشنا کنیم.

بهتر است موضوع را با ذکر نمونه ای از همین داستانها پیش ببریم :

پیچ پیچی :

" یه حلزون بود که اسمش پیچ پیچی بود. پیچ پیچی با سبزی خوردنی که مامان فرهاد خریده بود به خونه شون اومده بود. اون خیلی ترسیده بود. فرهاد خیلی آروم گرفتش و گذاشتش توی باغچه."

سوالها :

1- چرا اسم حلزون پیچ پیچی بود؟

2- پیچ پیچی چطور به خونه فرهاد اومده بود؟

3- چرا فرهاد پیچ پیچی رو گذاشت توی باغچه؟

4- اگر شما جای فرهاد بودی چکار می کردی؟

همانطور که می بینید داستانی بسیار بسیار کوتاه و در حد دو یا چند جمله طرح می شود.

 

نکته مهم :

متخصصان باور دارند: باید قصه هایی را که در یک جلسه تمام می شود برای کودکان انتخاب کنید.

 

مزایای گفتن داستانهای کوتاه برای کودکان:

از جمله مزایای تعریف کردن داستان های کوتاه برای کودکان این است که کودکان به راحتی می‌توانند آن را بە حافظە سپردە و حتی برای دیگران تعریف کنند.

 

روش ارائه و استفاده از مزایای داستانهای کوتاه:

زمانی که برای کودک داستان کوتاە تعریف می کنیم می توانیم با طرح چند سوال او را به تفکر وا داریم و حتی می توانیم او را به جای قهرمان داستان قرار دهیم و از او بخواهیم که برایمان بگوید کە اگر بجای قهرمان داستان بود چەکار میکرد؟

برای آشنایی بهتر و درک موضوع، در ادامه به برخی از مزایا و اهدافی که در این روش دنبال می کنیم می پردازیم تا شما همراه عزیز بهتر با موضوع و اهمیت آن آشنا شوید.

 

مزایا و اهداف داستانهای کوتاه چند خطی :

تقویت دقت شنوایی کودکان

تقویت تمرکز کودکان

تقویت قدرت فهم کودکان

تقویت نیروی استدلال کودکان

تقویت خزانه واژگان کودکان

تقویت حس دوستی و همدلی کودکان

تقویت مهارتهای کلامی کودکان

تقویت جمله سازی کودکان

زمینه سازی مناسب برای تقویت نوشتن انشاء

پی بردن به روابط منطقی بین پدیده ها و مسائل

 

با تقویت زمینه های فوق از ابتلای فرزندمان به بسیاری از مشکلات یادگیری، مشکلات تمرکز و حافظه پیشگیری می کنیم. کودکانی که مشکل خواندن ، انشا و درک مفاهیم دارند با شیوه ی داستان گویی تا حد زیادی نسبت به درمان و بهبودی این دست اختلالات پیش آگهی مثبت نشان می دهند.

شاید برایتان این نکته عجیب باشد که حتی مشکل در حل مسائل ریاضی تا حدود زیادی به مهارت داستانگویی باز می گردد. به این دلیل که درک یک داستان و سپس تحلیل و نتیجه گیری از آن دقیقا چیزی است که در فرآیند حل مسئله اتفاق می افتد. با این تفاسیر ضرورت داستان گویی و استفاده از داستانهای کوتاه چند ثانیه ای یا چند خطی بیشتر احساس می شود به همین دلیل از شما دوست عزیز می خواهم که داستان گویی را جزو اساسی ترین برنامه های آموزشی نورچشمی قرار دهی، چه بسا با همین راهکار ساده بتوانی فرزندت را در پیمودن مسیر یادگیری یاری دهی.

 

موفقیت فرزندان ایران زمین آرزوی  همیشگی تیم هوش سپید

      دوست دار شما- زهرا مرادپور- روانشناس بالینی   

 

منابع پیشنهادی برای تکمیل این بخش:

نبوغ و کارآمدی در کودکان چگونه اتفاق می افتد؟

http://www.hooshesepid.com/Genius-Cildren

 

 

نظرات كاربران

نظرات خود را با ما در میان بگذارید

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
پژمان رضایی در تاریخ ۱۳۹۶/۰۵/۱۹ گفته:
۰ ۰ | ۰

سلام
بسیار مطلب جالب و تازه ای بود که در هیچ جای دیگه واقعا نخوندم و نشنیدم راجع بهش.ممنون استاد.انشاالله از این دست مطالب جدید و به روزتون بیشتر ببینیم.براتون آرزوی سلامت و موفقیت دارم.

مدیر سایت در تاریخ ۱۳۹۶/۰۵/۱۹ پاسخ داده:
۰ ۰ | ۰

جناب پژمان رضایی عزیز

سلام وسپاس از حسن نظر شما. یک سورپرایز براتون در این رابطه دارم و اون اینه که با یاری خدای متعال به زودی طی چند روز آینده محصولی بسیار کاربردی و عالی در زمینه داستانهای کوتاه تقدیم شما عزیزان خواهد شد. انشاالله به محض آپلود بر روی سایت ، از طریق ایمیل به شما همراهان عزیز اطلاع داده خواهد شد.

شاد و پیروز باشید

پاسخ

mahrokhsar abdolahi در تاریخ ۱۳۹۶/۰۵/۰۶ گفته:
۰ ۰ | ۰

سلام
سپاس از شما خانم مرادپور .واقعا به موضوعات ظریف و خوبی می پردازید.من و همچنین فکر کنم بسیاری از والدین اهمیت چنین موضوعاتی در رشد ذهن کودکمان را نمی دانیم.ضمنا اینگونه داستانها رو واقعا من هیچ جا ندیدم.چه جالب و مختصر و مفید.خدا حفظتون کنه خانم مرادپور

مدیر سایت در تاریخ ۱۳۹۶/۰۵/۰۷ پاسخ داده:
۰ ۰ | ۰

سلام بر شما خانم عبدالهی عزیز

ابتدا بسیار ممنونیم که مطالب این وبسایت رو مطالعه می فرمایید و به ما افتخار همراهی دادید. همونطور که در متن این مقاله هم به این موضوع اشاره شده متاسفانه داستانگویی جایگاه خودش رو از دست داده و ضمنا داستانهای چند خطی و کاربرد اون برای کودکان موضوعیست که اگر والدین عزیز بتونن اهمیت اون رو در پرورش خلاقیت فرزندانشون درک کنند بدون شک استقبالی بی نظیر از این موضوع خواهند کرد.

پاینده باشید 

پاسخ

عضویت در خبرنامه سایت

yesاگر میخواهید آخرین پیشنهادات، فایلهای هدیه رایگان و طرحهای تخفیف محصولات را در ایمیل خود دریافت کنید در خبرنامه ما عضو شوید.yes

           ایمیل شما نزد ما محفوظ است

logo-samandehi