کمرویی در کودکان و نوجوانان

کمرویی در کودکان و نوجوانان

چکیده :

کمرویی در کودکان و نوجوانان

کمرویی بدون شک مشکلی است که می تواند بسیاری از افراد دارای استعداد و قابلیتهای بالا را از چرخه موفقیت و تعالی حذف کرده و از آنان افرادی منزوی بسازد.لذا فهم درست این موضوع توسط والدین و بکار بستن راهکارهای علمی و منطقی می تواند به راحتی این مشکل را درمان کرده و مسیر رشد و بالندگی فرزندان را هموار سازد.امروزه اهمیت دادن به چنین موضوعاتی بی شک می تواند مهم تر از اهمیت دادن صرفا به درس و وضعیت تحصیلی فرزندان باشد

به اشتراک بگذارید

print
چاپ صفحه
send-to-friend
ارسال به دوست
wish
افزودن به لیست علاقه مندی

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 2

کمرویی در کودکان و نوجوانان

 

کمرویی تجربه ای است که اغلب اثرات منفی عمیقی بر زندگی فرد کمرو و خجالتی برجای می گذارد و می تواند به عنوان بار اضافی بر سایر مشکلات مربوط به دوران بلوغ اضافه شود و تواناییهای سازشی نوجوانان و جوانان را مخدوش سازد.

افراد کم رو از دیدگاه اجتماعی کسانی هستند که در موقعیت‌های اجتماعی ناراحت به نظر می رسند و از شرکت در تعاملات اجتماعی پرهیز می کنند، با وجود این که واقعاً تمایلی به این کار ندارند. بررسی‌های انجام شده حاکی از آن است که افراد کمرو در همه موقعیتها و شرایط اجتماعی یکسان واکنش و رفتار مشابهی از خود نشان نمیدهند و میزان درجات احساس کم رویی آنها کاملاً متفاوت است.

بدون تردید دردنیای پیچیده امروز فراوانی رنج ها و ناراحتی‌های ناشی از مشکلات ارتباطی و سازگاری اجتماعی نظیر اضطراب، افسردگی، احساس تنهایی و ... به مراتب بیشتر از بیماری‌های قلبی است. در واقع در بسیاری از موارد ناراحتی های قلبی خود نتیجه فشارهای عاطفی و روانی و روابط ناسالم و یا ناموفق بین فردی است، بنابراین می توان کم رویی را ناراحتی فرد و سرکوبی فرونشانی جزئی رفتار و پاسخ های اجتماعی خود به ویژه در حضور اشخاص ناشناس و هنگامی که به رفتار او دقت می‌کنند تعریف نمود.

 

ویژگی های رفتاری افراد کمرو:

 


بعد جسمی و فیزیولوژیک:

از نظر زیستی و فیزیو لوژیک نشانه‌ها یا علائم مشترکی در میان اغلب افرادی که به طور جدی دچار کمرویی هستند مشاهده می شود بدیهی است که نشانه های فیزیولوژیکی در افراد کمرو در نتیجه شرایط خاص روانی حاکم بر رفتار ایشان ظاهر می شود، از جمله این نشانه ها می توان به تنگی نفس، تکرر ادرار، تغییر در تن صدا و اختلال در کنش های برخی غدد درون ریز و برون ریز و... اشاره کرد


بعد شناختی:

در بسیاری از موارد هوش و استعداد سرشار در پس ابرهای تیره کم‌رویی پنهان می‌ماند به بیان دیگر همیشه فاصله ای قابل توجه بین توان بالقوه و توان بالفعل افراد کم رو وجود دارد. یکی از مشکلات متوسط افراد کمرو ترس از ارزیابی منفی است کمرویی موجب افزایش فوق العاده خود توجهی و اشتغال ذهنی فرد کمرو نسبت به واکنش های خویش می شود به گونه‌ای که شخص از هرگونه تفکر مولد و خلاق و ارتباط برتر باز می‌ماند. اشتغال خاطر با خطر طرد شدن توسط دیگران، ناامنی و از دست دادن هویت، اضطراب ایجاد کرده و اضطراب خود می‌تواند هسته اصلی کمرویی قلمداد شود.


بعد رفتاری:

بعد رفتاری شامل اجتناب از موقعیت های اضطراب برانگیز و نقص مهارتهای اجتماعی است. این ضعف به صورت وقفه های طولانی حین گفتگو ، پایین بودن تن صدا، ضعف بیان، ناتوانی در بیان قاطعانه و عدم تداوم محاوره های معنی دار اجتماعی ظاهر می شود. بنابراین کمروئی می‌تواند محصور کننده فرد در میان دیوارهای احساسات بازدارنده باشد و زمینه رشد ناهنجار روانی اجتماعی را فراهم کند.

ارتباط موثر کلامی برآیندی از تعامل بین فردی و امری است متقابل و مستلزم علاقه، تمایل و انگیزه طرفین، بنابراین کم بودن ارتباطات کلامی و روابط اجتماعی
موجب می‌شود که فرد کمرو دچار خود محصوری شده و از زندگی فعال و خوشایند اجتماعی محروم بماند. کودک کمرو به سختی با دیگران ارتباط برقرار می‌کند و گاهی مشاهده می‌شود که حتی با بچه های دیگر بازی نمی کند. همچنین کودک کمرو فرصت‌های یادگیری را به راحتی از دست می‌دهد.

 


روش های درمان کمرویی:

می توان برای از بین بردن اجتناب فرد کمرو از موقعیت‌های اجتماعی اضطراب برانگیز و ناراحت کننده از شیوه های درمان ترس، آموزش مهارت های مناسب اجتماعی و... استفادە کرد. از میان شیوه‌های موجود آموزش رفتار قاطعانه و با جرٲت( جرأت آموزی) بیش از سایر روشها در تدبیر مشکلات کمرویی توجه متخصصان را به خود جلب کرده است.
جرات آموزی بر بیان خویشتن به گونه‌ای که از نظر اجتماعی قابل قبول باشد تاکید کرده و سبب بالا رفتن و بهبود خویشتن پنداری، اعتماد به نفس و کاهش تحقیر خود می شود.برای کمک به فرد کمروی بزرگسال علاوه بر جرات آموزی استفاده از شیوه‌های دیگر همچون ورزش، برنامه‌ریزی برای افزایش فعالیت های گروهی و مطالعه کتاب های مربوط به آموزش ارتباطات بین فردی می تواند مفید باشد در خصوص کودکان نیز راهکارهای بسیار مفیدی در ادامە از نظر می گذرد.

ما به این امر واقفیم که برخی از افراد کمرو ضعف قابل توجهی در مهارت های ارتباطی و اجتماعی ندارند و عامل اصلی در مهار رفتارهای با جرٲت آنها اضطراب است. در این موارد استفاده از آرامش آموزی به منظور رفع اضطراب در درجه اول قرار می گیرد. بعضی از کودکانی که دچار مشکلات ویژه یادگیری و رفتاری هستند از این مشکل رنج می‌برند.


نگارنده در جلسات درمانی متعدد برای چنین کودکانی این راهکارها را تجربه کرده و به نتیجه مطلوب رسیده ام:
 

  • کودک را تشویق کرده ام تا هنگام ورود به اتاق درمان با صدای بلند سلام کند.

  • به سوالات با صدای بلند پاسخ گوید.

  • با یک تلفن مثالی با شخصیتی فرضی صحبت کند.

  • تصاویر زنجیره‌ای را به صورت داستان برایم تعریف کند.

  • بر سر درست یا غلط بودن جواب یک سوال با من گفت و گو کند.

  •  عضو گروه سرود مدرسه شود.

  • یک کتاب داستان ساده را مطالعه کرده سپس احساسات قهرمانان آن را برایم بازگو نماید.

  • با آرامش تمام پازل های گوناگون را در کنار هم بچیند و درباره تصویر آنها توضیح دهد.

  • روبه روی آینه بایستد و هنگام حرف زدن خودش را به دقت تماشا کند

  • با ارائه مشاوره به خانواده، آنها را در راستای استرس زدایی و ایجاد محیط امن و آرام برای کودک یاری نموده ام.

 

موفقیت فرزندان ایران زمین آرزوی  همیشگی تیم هوش سپید

      دوست دار شما- زهرا مرادپور- روانشناس بالینی  

 

نظرات كاربران

نظرات خود را با ما در میان بگذارید

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
mahrokhsar abdolahi در تاریخ ۱۳۹۷/۰۲/۱۱ گفته:
۰ ۰ | ۰

سلام .دست شما درد نکنه خانم مرادپور واقعا مطالبتون کاربردی و عالیه.منظورم اینه که بعضی از اساتید صحبتهاشون فقط در حد حرفهای قشنگه ولی از فرمایشات شما به درستی میشه نتیجه گرفت و اونهارو به کار گرفت. از خداوند براتون سلامت آرزو می کنم

مدیر سایت در تاریخ ۱۳۹۷/۰۲/۱۱ پاسخ داده:
۰ ۰ | ۰

درود بر شما سرکار خانم عبدالهی

خوشحالیم که مطالب سایت نظر شما رو جلب کرده.ممنون از همراهی شما

پاسخ

عضویت در خبرنامه سایت

yesاگر میخواهید آخرین پیشنهادات، فایلهای هدیه رایگان و طرحهای تخفیف محصولات را در ایمیل خود دریافت کنید در خبرنامه ما عضو شوید.yes

           ایمیل شما نزد ما محفوظ است

logo-samandehi