چگونه تمرکز کودک خود را افزایش دهیم؟

چگونه تمرکز کودک خود را افزایش دهیم؟

چکیده :

قدرت تمرکز حواس از سردرگمی انسان جلوگیری می کند انسان را در برابرچالش های زندگی توانمند می‌سازد حتماً شما نیز تجربه کرده اید که در لحظات بحرانی چگونه دستخوش دستپاچگی می‌شوید و به سختی  می توانید حواس خود را متمرکز کنید.موضوع عدم تمرکز حواس در کودکان بسیار اهمیت دارد و می تواند منشاء بسیاری از مشکلات یادگیری و رفتاری آنان گردد.درمقاله زیر شما به اهمیت این موضوع بیشتر پی ببرید

به اشتراک بگذارید

print
چاپ صفحه
send-to-friend
ارسال به دوست
wish
افزودن به لیست علاقه مندی

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 2

به نام خالق شگفتیها"

چگونه تمرکز کودک خود را افزایش دهیم؟

انسان موجود فوق العاده پیچیده ای است که با وجود پیشرفتهای شگرف علوم در حوزه های مختلف هنوز بسیاری از ابعاد پیچیده و توانمندی های حیرت انگیز وجود او شناخته نشده است. یکی از این ناشناخته های حیرت انگیز ابعاد و توانمندی های واقعی ذهن انسان است. تا کنون با وجود اینکه تحقیقات زیادی روی این موضوع صورت گرفته و نتایج جالب و شگفت انگیزی هم به دست داده است اما هنوز هم دانشمندان نتوانسته اند به شناخته کامل، جامع و عمیقی از این پدیده خارق العاده دست یابند.

در حقیقت ذهن مرکز فرماندهی وجود یک انسان و انبار بی انتهای اطلاعات آدمی است. ذهن همچون یک ابر رایانه ی فوق العاده قدرتمند، پردازشگر زندگی انسان است. از کنترل رفتارهای عادی و طبیعی بدن گرفته تا محاسبات پیچیده علمی در حوزه های مختلف دانش، از شناخت حقایق هستی گرفته تا مدیریت عواطف و احساسات و عشق و... . این موتور پردازشگر حیرت انگیز در حقیقت همه کاره زندگی انسان است است. پس طبیعی است که مهمترین عامل کامیابی و پیشرفت هر فرد در گروی ذهن و نحوه تعامل آن فرد با ذهنش باشد. چنین ذهنی را باید تقویت کرده و قدرت بخشید، از همان کودکی باید برنامه ای دقیق برای کودک طراحی کرد تا ذهن مستعد و حیرت انگیز خود را به شکوفایی و درخشش برساند. یکی از عوامل مهم افزایش توانایی ذهنی، توانایی تمرکز است. نیرویی که می تواند کارایی فرد را به چندین برابر برساند.

امروزه والدین و معلمان زیادی را می‌توانیم بیابیم که از حواس پرتی و نبود تمرکز حواس فرزند یا شاگردشان ابراز نگرانی می کنند، به طوری که تعداد زیادی از مراجعان به مراکز مشکلات ویژه یادگیری و نیز مراکز مشاوره و راهنمایی را افرادی تشکیل می‌دهد که در خصوص تمرکز ضعیف فرزندانشان به دنبال راهکار می گردند. هنگامی که اولیای مدرسه از نمرات خواندن، دیکته، ریاضی و یا حتی از خط بد دانش‌آموزی ابراز نارضایتی می‌کنند به زودی به این نکته پی خواهند برد که بخش عظیمی از مشکلات یادگیری و تحصیلی فرزندشان ناشی از نبود تمرکز حواس است.

تعدادی از والدین آنقدر از شنیدن شکایت معلمان و مربیان خسته می‌شوند که ترجیح می‌دهند قبل از اینکه عذر دانش‌آموز خواسته شود یا شکایت های بیشتری دریافت کنند به کلینیک های مشاوره و یا مطب روان پزشکان پناه برده و از این متخصصان یاری بطلبند. البته لازم به توضیح است در پاره ای از موارد که دانش آموز، بیش فعال همراه با کمبود توجه تشخیص داده می شود چاره ای جز دریافت دارو ندارد، اما در سایر موارد که تشخیص نهایی و راهکار اثرگذار تغییر شیوه‌های آموزشی است والدین مذکور درمانده و نا امید مطب پزشک را ترک می کنند.

پزشک متخصص قطعا به فراست درمی یابد که مشکل عدم تمرکز حواس کودک می تواند با اتخاذ راهکارهایی مناسب و زیر نظر مربیان زبدە و حرفه ای مشکلات ویژه یادگیری حل شود. گاهی حتی والدین آگاه خود با جستجوها و واکاوی های اصولی و درست راهکارهایی برای حل مشکل عدم تمرکز فرزندشان می یابند اما متاسفانه تعداد این والدین زیاد نیستند بنابراین احتمالاً مشکل حواس پرتی و عدم تمرکز کودکان ما ممکن است همچنان در مدارس به قوت خود باقی بماند.

واقعیت این است که تمرکز حواس بعدی از ابعاد مغز است که به سهولت فرایند یادگیری انسان کمک فراوان می کند اگر شما هنگام مطالعه تمرکز داشته باشید سرعت مطالعه مناسبی را تجربه خواهید کرد، مجبور به تکرار و تمرین فراوان مطالب نیستید، مطالب را به صورت کاربردی خواهید آموخت و هنگام نیاز از آنها استفاده خواهید کرد چه بسا افرادی که زمان زیادی را صرف مطالعه می کنند، اما آنگونه که باید بازدهی مناسبی ندارند. چه بسا دانش آموزانی که در کلاس به دهان و حرکات معلم چشم می دوزند اما مطالب را به خوبی دریافت نمی کنند و به قول معروف روحشان در جای دیگری سیر می کند و چه بسا دانش آموزانی که بارها و بارها مطلبی را می‌خوانند و می‌نویسند اما هنگام پاسخگویی به معلم یا در جلسه امتحان عملکرد ضعیفی از خود نشان می دهند.

 ناگفته پیداست که برای دریافت، نگهداری و پاسخ مناسب به محرکهای محیطی، به تمرکز نیاز داریم. این محرک های محیطی ممکن است آموختن مطالب درسی باشند یا فراگیری یک مهارت عملی.

تمرکز حواس از جمله عوامل مهم یادگیری اثربخش است

همچنین این نعمت خدادادی یکی از پایه های مهم تفکر خلاق است موهبت تمرکز حواس افزون بر افزایش مهارت فردی در یادگیری و تفکر به وی اعتماد به نفس و قدرت تصمیم گیری قوی می‌بخشد و بزرگسالانی که به راحتی تمرکز می‌کنند صاحب جسم و ذهنی سالمند، به راحتی بر دیگران تأثیر می‌گذارند و توان رویارویی با تغییرات را دارند.

قدرت تمرکز حواس از سردرگمی انسان جلوگیری می کند، در حل مسئله به یاری او می شتابد و انسان را در برابر موقعیت ها و چالش های زندگی توانمند می‌سازد حتماً شما نیز تجربه کرده اید که در لحظات بحرانی چگونه دستخوش تلاطم و دستپاچگی می‌شوید و به سختی می توانید حواس خود را بر مسئله متمرکز کنید و گاهی شاید آنقدر مضطرب شوید که از راه‌حل‌های بدیهی و در دسترس نیز غفلت بورزید.

فردی که تمرکز حواس ندارد ممکن است ساعتها دنبال عینکش بگردد در حالیکه عینک را بر چشم دارد و دانش آموزی که فاقد تمرکز حواس است ممکن است آنقدر وسایلش را جا بگذارد و گم کند که اولیای خانه و مدرسه را کلافه کند. بدیهی است که زدن برچسب "حواس پرت" به بچه ها به راحتی می‌تواند آنها را ناامید و منزوی کند. دانش آموز حواس پرت و فاقد تمرکز حواس، هم در زمینه تحصیلی دچار آسیب می شود هم روانی و اجتماعی.

به دانش آموزی که تمرکز ضعیفی دارد نمی‌توان چندان اعتماد کرد زیرا او دیر یاد می‌گیرد و زود فراموش می‌کند. عموما فراموش می‌کند وسایلش را کجا گذاشته و اغلب زمان تدریس آموزگار فکر و حواسش جایی دیگر بوده و اکنون هیچ درکی از مطالب آموزشی ندارد. عموما در بازی‌ها منفعل است و در مسابقات بازنده. در بازی‌های گروهی کمتر پذیرفته می شود زیرا احتمال دارد بازی را خراب کند یا باعث افت امتیاز گروهش بشود، ممکن است کمتر به او مسئولیت انجام دادن کاری واگذار شود زیرا تقریبا همیشه کارها و وظایف محوله را نیمه تمام رها می کند.

تمرکز مناسبی بر فعالیت هایش ندارد و رفته رفته با افزایش ناکامی هایش دست از تلاش و مداومت می‌کشد. آنچه شما در این پروسه مشاهده می نمایید فردیست که توان شناختی و هوشی مناسب دارد اما چون نیروی تمرکز چندان مناسبی ندارد محکوم به شکست و انزوا می شود او حتی رفته رفته صاحب ذهنی خواهد شد که دارد تحلیل می‌رود، ذهنی که می‌توانست با برنامه‌ریزی مناسب عملی توان خود را باز یابد و از تمام فعلیت خود به بهترین وجه استفاده نماید.

 جمله زیبایی از توماس ادیسون (1847 - 1931) همواره نظرم را به خود جلب کرده است :

" استعداد تنها 1%  و سخت‌کوشی 99%  از رمز موفقیت را تشکیل می دهد "

 همواره به یاد داشته باشیم که شیوه عملکرد مغز همانند جسم است اگر بخواهیم در جسم ما ورزیده شود باید به سالن ورزشی برویم و تمرین کنیم پس از چند دقیقه تمرین احساس خستگی می کنیم اما با ادامه تمرین به تدریج اندام مناسب تری خواهیم داشت به همین ترتیب هر چه ماهیچه های یادگیری را بیشتر تمرین دهیم و در شرایط دشوار به تلاش مان ادامه دهیم مغز ما آماده تر و ورزیده تر می شود.

چگونه با مشکل عدم تمرکز کودکانمان مقابله کنیم ؟

به راستی اگر والدین و مربیان از چگونگی مقابله با حواس پرتی و عدم تمرکز آگاهی داشته باشند چه خواهد شد؟ بیشتر افراد بر این باورند که دستیابی به امور ارزشمند مستلزم طی دوران دشوار و مرارت باری است. در مورد تقویت تمرکز نیز وضع به همین منوال است، تسلیم شدن در برابر سختی ها کار آسانی است اما افراد فعال راهکارهایی برای مقابله با چالش‌ها می‌یابند بهتر است هنگام رویارویی با شرایط دشوار نهایت توان خود را به کار گیریم.

هنگامی که در مقابل شکایت معلم قرار می‌گیریم و استیصال و درماندگی وی را از نبود تمرکز حواس فرزندمان می بینیم باید به دنبال راهکارهایی عملی باشیم. هراس و اضطراب ما نە تنها مشکل را حل نمی‌کند بلکه درهای احتمالی خروج از این وضعیت را در شرایطی قرار می‌دهد که ما قادر به دیدنشان نیستیم.

بهترین عملکرد این است که چنین دلایلی را جستجو کنیم :

آیا اضطراب فرزندمان باعث عدم تمرکز او شده است؟

آیا بی انگیزگی او را از تمرکز کردن بازداشته است ؟

آیا آموزش یا رفتار معلم، مشکلی دارد ؟

تنشهای خانواده چقدر بر تمرکز حواس او اثر منفی گذاشته است؟

آیا دلیل جسمی وجود دارد؟

آیا خستگی بیش از حد مانع تمرکز او شده است؟

آیا دانش آموز دچار بیقراری و بیش فعالی است؟

آیا مطالب آموزشی فراتر از درک او هستند؟

آیا استفاده بیش از حد از رایانه و تلویزیون و موبایل تمرکز فرزندمان را با مشکل مواجه کرده؟

آیا غیبت های مکرر ما در منزل به او لطمە زدە است و کودک طالب ارتباط کارآمدتری است؟

کمی در باره سوالات فوق فکر کنیم، اگر به این نتیجه رسیدیم که مشکل به اقدام عملی نیاز دارد راه حل عملی را به دور از هرگونه احساسات اجرایی نماییم. با متخصصان مشورت کرده و از آنها برنامه‌های عملی و کارآمد تقویت تمرکز را درخواست کنیم بدون شک بسیاری از مشکلات فرزندمان بە این شیوە حل خواهد شد.


دوست و همراه عزیز امیدوارم مطالعه این مقاله توانسته باشد شما را نسبت به وضعیتی که شاید در خصوص فرزندتان آنرا تجربه کرده باشید آگاه کرده باشد و بتوانید با افزایش آگاهی خود در این راستا پیشگیرانه عمل کرده و مانع گردید تا خدای ناخواسته استعدادهای ناب فرزند دلبندتان هدر رود. متاسفانه مشکلی که در موارد مختلف زندگی، بخاطر نوع قالبهای فکری در ذهن ما لانه کرده  و همچون موریانه پایه های اساسی زندگی ما را می خورد این است که همیشه مبنا را بر درست بودن شرایط می گذاریم وهیچگاه عادت به پیش بینی و پیشگیری نداریم. بی شک منظور توصیه به بدبینی و نفی خوش بینی نیست.

 بعنوان مثال شاید بدون اغراق بالغ بر99% از ما بجای اینکه در دوره های شش ماهه دهان و دندان خود یا فرزندمان را بنا به توصیه پزشکان متخصص، مورد معاینه قرار دهیم اجازه می دهیم تا برای دندانهایمان مشکلات حاد ایجاد شود تا جائیکه از فرط درد و ناچاری به دندانپزشک مراجعه می کنیم. بدون تردید دندانی که شاید در صورت آگاهی بموقع با ترمیمی جزئی و طبیعتا هزینه ای جزئی قابل درمان بود اکنون هم ما را متحمل صرف هزینه مالی بیشتر، صرف زمان بیشتر و هم درد و رنج فراوان کرده است.

مطمئنا اغلب ما مواردی از این دست را تجربه کرده ایم. به خاطر داشته باشید هر هزینه ای که پیشگیرانه باشد در حقیقت هزینه نیست  بلکه سرمایه گذاریست. در خصوص مسائل تربیتی و یادگیری نیز اوضاع به همین منوال است و ما می توانیم با سرمایه گذاریهایی که در زمینه مطالعه و افزایش آگاهی خود می کنیم، با فراگیری راهکارها و روشهای علمی و کاربردی مناسب و بکارگیری آنها، قدرت مغز، ذهن، تمرکز و دقت و ... فرزند خود را بالا ببریم. حتی اگر فرزندمان  به فرض  دچار نقص توجه نباشد و تمرکز نسبتا خوبی داشته باشد باز با انجام تمرینها و روشهای کاربردی مناسب، می توانیم قدرت تمرکز و تفکر او را بالا ببریم و از بروز مشکلات و نقایص احتمالی پیشگیری کنیم.

اصلا چرا نباید فرزند ما امکان نابغه شدن یا سرآمد  بودن را داشته باشد؟!

متاسفانه بسیاری از والدین رشد، نبوغ و موفقیت فرزندانشان را فقط در صرف هزینه های کلان برای ثبت نام آنها در کلاسهای مختلف درسی و غیر درسی می دانند، در صورتیکه اکثر این کلاسها عاید و حاصلی جز خستگی و دلزدگی کودک و یا نوجوان ما ندارد. متاسفانه با توجیه های فراوان اجازه نمی دهیم کودکمان از زمان بی بازگشت کودکی خود استفاده و لذت ببرد.

دوست عزیز باور کنید یا نکنید با انجام بسیاری از تمرینها در قالب بازی و سرگرمی می توانید بصورت معجزه واری نیروهای مغزی و ذهنی و حتی جسمی کودک خود را افزایش دهید و همچنین می توانید از بروز مشکلات یادگیری و رفتاری او پیشگیری کرده و یا در صورت بروز آنها را درمان کنید.ضمنا همزمان از رابطه صمیمانه ای که بواسطه این نزدیکی و همدلی با فرزند خود ایجاد کرده اید لذت برده و روابط عاطفی خود و فرزندتان را مستحکم نمایید.

 توصیه من به شما همراه عزیز این است که : بیاییم این ضعف فرهنگی را لااقل به فرزندانمان منتقل نکنیم. حال که تجربه کرده و به آگاهی رسیده ایم، این میراث فکری غلط را برای فرزندان خود به ارث نگذاریم. از همین حالا تصمیم بگیریم که پیشگیرانه به مسائل بنگریم و همین تفکر را نیز به فرزندانمان بیاموزیم.

 

موفقیت فرزندان ایران زمین آرزوی  همیشگی تیم هوش سپید

      دوست دار شما- زهرا مرادپور- روانشناس بالینی  

 

برای بازدید از ویدئوی مربوط به همین مبحث می توانید از لینک زیر بازدید فرمایید :

yes  http://www.aparat.com/v/Gb4ow  yes

 

منابع پیشنهادی برای تکمیل این بخش:

اهمیت تقویت قدرت مغز کودکان

http://www.hooshesepid.com/Brain-Power-Children-

 

نظرات كاربران

نظرات خود را با ما در میان بگذارید

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
پارسا پارسایی در تاریخ ۱۳۹۶/۰۷/۱۴ گفته:
۰ ۰ | ۰

سلام خدمت استاد مرادپور
اولا تشکر می کنم برای مقاله بسیار کاربردی شما و دوما یک سوال داشتم. آیا اگر علائمی همانطور که در متن فرموده اید در کودکمان دیدیم که نشانه های از عدم تمرکز هست بهترین کار و اصولی ترین کار چیست؟ یعنی بهتر است به مراکز مشاوره مراجعه نماییم و یا اینکه آیا می توانیم واقعا با راهکارهایی که شما اشاره فرموده اید تمرکز کودکمان را افزایش دهیم؟آیا راهکارهایی که شما در قسمت دانلودهای رایگان محبت کرده و در اختیار کاربران گذاشته اید کافیه یا اینکه اینها خلاصه هستند و فقط به آنها اشاره شده؟
بسیار ممنون از شما

مدیر سایت در تاریخ ۱۳۹۶/۰۷/۱۵ پاسخ داده:
۰ ۰ | ۰

سلام جناب پارسایی عزیز

ضمن تشکر از توجه شما، دوست عزیز در این مقاله تعریفی از تمرکز و همچنین عدم تمرکز و نشانه های آن در اختیار شما قرار گرفته و اگر شما عدم تمرکز را در فرزندتان متوجه شدید بهترین عملکرد آن است که سوالاتی را از خود بپرسید تا بتوانید ریشه یابی کنید و دلیل مشکل عدم تمرکز فرزندتان را بیابید. نمونه هایی از اصلی ترین سوالات که می توانند دلایل عدم تمرکز باشند را در اختیار شما قرار داده ایم. شما می توانید با ارتقاء مهارتها و دانش خود با انجام تمریناتی تمرکز فرزند خود را افزایش دهید و وی را در این زمینه تقویت نمایید.در قسمت محصولات یک محصول برای این منظور در اختیار کاربران عزیز قرار گرفته.ضمنا بله از مراکز مشاوره نیز می توانید بهره ببرید.

برای شما آرزوی موفقیت دارم

پاسخ

عضویت در خبرنامه سایت

yesاگر میخواهید آخرین پیشنهادات، فایلهای هدیه رایگان و طرحهای تخفیف محصولات را در ایمیل خود دریافت کنید در خبرنامه ما عضو شوید.yes

           ایمیل شما نزد ما محفوظ است

logo-samandehi